do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.05.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Czy pensje samorządowców będą niższe

Nowe propozycje załączników do rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewidują ok. 20-proc. obniżenie wynagrodzeń zasadniczych osób pełniących funkcje zarządzające w samorządzie, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

W Parlamencie trwają prace nad nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dotychczasowe rozporządzenie traci bowiem moc z dniem 19 maja br.

Załączniki do tego rozporządzenia zawierają tabele określające „widełki” wynagrodzeń zasadniczych wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, skarbników, marszałków województwa i starostów. W pierwotnej wersji projektu nowego rozporządzenia kwoty te pozostawały w tej samej wysokości, jak w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu. Jednak w zeszłym tygodniu MSWiA zaproponowało nową treść załączników, obniżającą te wartości.

Przykładowo, wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców nie będzie mogło przekroczyć 5 tys. zł, a maksymalny poziom ich dodatku funkcyjnego wyniesie 2,1 tys. zł.

Z kolei pensje zasadnicze wójtów najmniejszych gmin, do 15 tys. mieszkańców, wyniosą maksymalnie 4,7 tys., a stawki dodatku funkcyjnego 1,9 tys. zł.

W załączniku określono też maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego skarbników. Przykładowo płaca skarbnika Warszawy wyniesie nie więcej niż 6 tys. zł, a jego dodatku funkcyjnego 2750 zł. Z kolei maksymalna płaca zasadnicza skarbnika w gminie do 15 tys. to 4,8 tys. zł, a jego dodatku funkcyjnego 1760 zł.

W uzasadnieniu projektu autorzy wskazali, że obniżenie pensji niektórych samorządowców, tak jak w przypadku zmniejszenia płac parlamentarzystów „jest odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych".

Szef MSWiA poprosił Komisję Wspólną Rządu i Samorządu o zajęcie stanowiska w sprawie powyższych propozycji w trybie obiegowym do poniedziałku, 14 maja do godz. 9.

W komunikacie opublikowanym przez Związek Miast Polskich podkreślono, że strona samorządowa KWRiST nie zgadza się na tryb obiegowy, wskazując, że skala zastrzeżeń do zmienionych załączników jest na tyle duża, że konieczne jest wydanie opinii przez Komisję Wspólną w standardowym trybie, czyli na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym pod koniec maja.
 

Źródło: samorząd.pap.pl

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK