do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.10.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Skutki nieprzekazania raportów informacyjnych ZUS RIA

Od 1 stycznia 2019 r. dla pracowników zatrudnionych po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. będzie można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat - ale tylko pod warunkiem przekazania do ZUS oświadczenia (ZUS OSW) oraz raportu informacyjnego (ZUS RIA).

Jeśli pracodawca nie złoży za swoich pracowników raportów informacyjnych ZUS RIA, tak jak dotychczas, będzie zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których ustalamy podstawę wymiaru renty albo emerytury przyznawanej według starych zasad – przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez pracownika pracy u tego pracodawcy.

WAŻNE!
Dokumenty pracownika pracodawca będzie przechowywał nadal przez 50 lat od dnia zakończenia pracy u tego pracodawcy, w każdym przypadku gdy:

  • został on zgłoszony przez pracodawcę po raz pierwszy do ubezpieczeń społecznych w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2018 r., lecz pracodawca nie przekazał za niego do ZUS raportu informacyjnego ZUS RIA,
  • został on zgłoszony przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r. (nawet jeśli kontynuował zatrudnienie u tego pracodawcy po 31 grudnia 1998 r.)
  • wykonywał on pracę górniczą lub pracę równorzędną z pracą górniczą albo ma okresy pracy zaliczanej do pracy górniczej.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK