do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.10.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Będzie 30 dni na zapłacenie faktury

"Kończymy już konsultacje projektu ustawy o zatorach płatniczych i mamy nadzieję, że jeśli nie w przyszłym, to za dwa tygodnie trafi on pod obrady rządu" – powiedziała w piątek 5 października minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. I dodała, że na administrację zostanie nałożony obowiązek zapłaty za wykonane na jej rzecz świadczenia w ciągu 30 dni.

Szefowa resortu uczestniczyła w obywającym się w Oświęcimiu spotkaniu z przedsiębiorcami w ramach cyklu "Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany".

Minister mówiła, że zatory płatnicze poważnie utrudniają działalność gospodarczą. Firmy przez to nie inwestują, nie rozwijają się, a w skrajnych sytuacjach bankrutują.

„Ten projekt zakłada przede wszystkim skrócenie okresów płatności. Te dziś rekordowo długie terminy – ponad 190 dni w Polsce nie jest wyjątkiem, lecz standardem – chcemy skrócić. Zaczynamy od siebie nakładając na administrację, z wyjątkiem szpitali, obowiązek płatniczy nieprzekraczający 30 dni. Jeśli chodzi o podmioty prywatne, to mówimy o 60 dniach w relacjach asymetrycznych, czyli >>duży do małego<<” – powiedziała minister.

Emilewicz dodała, że nałożony zostanie także obowiązek ujawnienia praktyk płatniczych. „Taki rejestr będzie prowadziło ministerstwo finansów dla największych płatników.” – wyjaśniła.

Jak dodała, w przypadku przekraczania terminu płatności nastąpi "automatyczna zapadalność po przekroczeniu terminów w wysokości 5 proc. wartości niezapłaconej faktury”.

Minister zapowiedziała, że wprowadzona zostanie także tzw. ulga na złe długi. „Przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku w sytuacji, w której dostarczył towar lub usługę, wystawił fakturę, ale sam nie otrzymał wynagrodzenia z tego tytułu” – wyjaśniła.

Jadwiga Emilewicz dodała, że rząd po roku sprawdzi działanie wprowadzanych mechanizmów.

Źródło: INFORLEX

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK