do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 17.04.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

9 proc. stawka CIT?

Zapowiedź obniżenia stawki CIT dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw należy ocenić zdecydowanie pozytywnie - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman. Zauważył, że 9-procentowa stawka zaproponowana przez premiera jest rekordową w skali UE.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc.

Jak powiedział Hofman, zapowiedź obniżenia stawki CIT dla przedsiębiorstw sektora małych i średnich przedsiębiorstw należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. "Stawka podatku od osób prawnych w wysokości 9 proc. to rekord w skali Unii Europejskiej" - zauważył.

"Zmniejszenie klina podatkowego w tak istotnej skali, to kolejny ruch w dobrym kierunku" - dodał Hofman.

"Jak pokazuje praktyka doświadczeń innych państw, niskie podatki stanowią dodatkowy bodziec dla rozwoju przedsiębiorczości, pozwalają bowiem firmom na zachowanie większej części wypracowanego zysku, która może być przecież przeznaczona nie tylko na konsumpcję, ale również na inwestycje w prowadzony biznes" - powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa.

"Jako Rada oczekujemy, że rząd będzie pamiętał także o działalności gospodarczej w skali mikro, prowadzonej przeważnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej" - powiedział Hofman. "Równocześnie ze zmniejszaniem ciężarów podatkowych dla małych i średnich firm powinny następować podobne ruchy dla mikrobiznesu" - dodał.

"Po Konstytucji Biznesu, która ma ustanowić nowy paradygmat w relacji przedsiębiorca – urząd oraz uprościć prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie w krytycznej początkowej fazie, mamy kolejne rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom biznesu w Polsce" - ocenił Hofman.

"Liczymy także, że dzięki kierunkowi wyznaczonemu przez Konstytucję Biznesu uproszczeniu podlegać będą przepisy podatkowe, tak aby rozliczenia z fiskusem zajmowały przedsiębiorcom jak najmniej czasu" - dodał.

Źródło: PAP

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK