do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.09.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

E-dowody coraz bliżej

W projekcie rozporządzenia do ustawy o e-dowodach określono sposób używania i przekazywania certyfikatów identyfikacji i uwierzytelniania e -dowodów. Zawieszenie certyfikatów ma być zgłaszane do organu gminy.

MSWiA planuje, aby nowe e-dowody mogły być wydane już od marca 2019 r. Dotychczas posiadane dokumenty mają zachować ważność do upływu terminów w nich określonych.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego. - Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2019 r., tj. równocześnie z ustawą o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw – informuje resort.

Pod koniec lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Jak informuje w komunikacie MSWiA, nowy dowód, zawierający warstwę elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód ma służyć do uwierzytelnienia obywateli w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

- Będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – podkreśla resort. Przy jego użyciu będzie można logować się do e-usług administracji publicznej oraz podpisać każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, używając do tego celu podpisu elektronicznego tzw. podpisu osobistego.

Użycie e-dowodów będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego.

Projekt rozporządzenia w sprawie e-dowodu określa wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, sposób używania i przekazywania certyfikatów identyfikacji i uwierzytelniania.

Ponadto, projekt rozporządzenia uszczegółowia sposób zmiany kodów umożliwiających użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia (kod PIN1) oraz certyfikatu podpisu osobistego (kod PIN2). W projekcie rozporządzenia określono również sposób i tryb zawieszania certyfikatów zawartych w dokumencie.

Jak zaznacza MSWiA w komunikacie, w przypadku kiedy właściciel zagubi dokument tożsamości i nie będzie mógł go znaleźć, będzie istniała możliwość zawieszania, maksymalnie na 14 dni, certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.

- Zawieszenie certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Czynności dokonane w okresie zawieszenia albo unieważnienia certyfikatów nie wywołają skutków prawnych. Po upływie 14 dni i nie cofnięciu przez posiadacza dowodu zawieszenia certyfikatów, dowód osobisty automatycznie zostanie unieważniony – tłumaczy w komunikacie MSWiA.

Projekt rozporządzenia zakłada, że trzykrotne nieprawidłowe wprowadzenie kodu PIN1 lub kodu PIN2 będzie skutkowało zablokowaniem możliwości korzystania z danego certyfikatu. Jego przywrócenie będzie możliwe po wprowadzeniu kodu PUK.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

 

Źródło: samorząd.pap.pl

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK