do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.09.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

E-urząd skarbowy przyjazny dla podatnika

Budowa przyjaznego podatnikom e-urzędu skarbowego będzie ogromnym przedsięwzięciem - zajmie cztery, pięć lat, ale to cel resortu finansów – poinformowała podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister wzięła udział w dyskusji na temat „cyfrowej broni fiskusa” – analityce i monitoringu w służbie podatnika oraz finansów publicznych. Zaznaczyła, że w zasobach resortu finansów jest już olbrzymia liczba danych pochodzących z różnych baz. Dane te, jak mówiła, układają się w pewną całość i pozwalają na szybką, adekwatną reakcję zmierzającą do likwidacji nadużyć podatkowych, usprawniają pracę Krajowej Administracji Skarbowej, usprawniają komunikację i „zapewniają widok podatnika 360 stopni”.

Minister wyjaśniła, że w sumie resort ma dostęp do około 30 mld rekordów. „Te zasoby, z których korzystamy są niezwykle cenne, kiedy monitorujemy je on-line” – oceniła.

Wyjaśniła, że pierwszym celem monitoringu jest wykrywanie oszustw podatkowych i błędów. Ten etap fiskus ma już za sobą. „W tej chwili analizujemy dane zarówno w kontekście podmiotowym, jak i relacyjnym, czyli podmiot w otoczeniu – jego powiązania kapitałowe, organizacyjne i jego powiązania transakcyjne, handlowe” – wskazała. Dzięki temu - jak tłumaczyła - MF widzi, czy za transakcjami „idzie konkretny pieniądz”.

Podkreśliła, że obok uszczelniania systemu dla resortu finansów jest niezwykle ważne także budowa podatkowego e-urzędu, który jest przyjazny dla podatnika, „który pozwoli 'odmiejscowić' czynności celno-skarbowe, podatkowe (…) poprzez centralizację systemów informatycznych”.

Minister zapowiedziała na przyszły rok nową odsłonę Portalu Podatnika, w tym usługi „Twój e-PIT”, a docelowo budowę podatkowego e-urzędu.

„To jest kwestia czterech czy pięciu lat, ponieważ to jest ogromne przedsięwzięcie” – powiedziała.

Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch mówił, że analiza danych pozwala też zmniejszać obciążenia administracyjne dla podatników. „Możemy, jako fiskus, wykonywać czynności za podatnika. Pracujemy intensywnie nad tym, aby odejść od obowiązku składania deklaracji podatkowych, w szczególności deklaracji PIT już począwszy od 2019 r. i deklaracji VAT” – poinformował.

Ocenił działający od początku lipca br. mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności w VAT (MPP), który także uszczelnia system podatkowy. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w ramach MPP dokonano 2,5 mln transakcji. „System działa nieprzerwanie i stabilnie, a środki 'przepuszczone' (…) przez ten system po dwóch miesiącach to 40 mld zł” – powiedział.

Przypomniał, że od 1 października br. zacznie działać system geolokalizacji transportu tzw. towarów wrażliwych, np. wyrobów akcyzowych czy leków w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

Minister finansów pytana była m.in. o zmiany dotyczące ryczałtu w podatkach dochodowych i ewentualną nową ustawę o VAT z dwiema stawkami.

„Pracujemy szerzej nad reformą podatków dochodowych. Chcielibyśmy iść w kierunku: podatek dochodowy dla osób fizycznych, podatek dochodowy dla przedsiębiorcy, podatek dochodowy, jeśli chodzi o dochody kapitałowe” – powiedziała.

Jej zdaniem ustawa o VAT jest jednym z najbardziej skomplikowanych aktów prawnych. „W związku z czym takie prace w perspektywie będą prowadzone” – zapowiedziała. „Co do dwóch stawek VAT, to w tej chwili analizujemy matryce VAT, robimy cały przegląd regulacji VAT-owskich” – powiedziała.

„Ale nie chciałabym takich obietnic dawać, ponieważ musimy też mierzyć siły na zamiary i zmieniać system stopniowo, ale aby to była bardziej zmiana ewolucyjna, a nie rewolucyjna” – zastrzegła.

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK