do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 22.03.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Likwidacja deklaracji VAT i nowa Ordynacja podatkowa

Pracujemy nad projektem, który doszczelni system podatku paliwowego - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska podczas "Tweetupu" w Kancelarii Premiera. Zapowiedziała, że projekt ten pojawi się w "stosunkowo krótkim czasie".

Czerwińska, pytana o obniżenie podstawowej stawki VAT z 23 proc. do 22 proc. powiedziała: "Jesteśmy w tej chwili w procesie domykania luki w VAT". "Myślę, że domknięcie luki i potem ewentualna rozmowa na temat powrotu niższej stawki VAT" - dodała.

Szefowa MF była też pytana, czy będą dalsze działania w celu uszczelnienia systemu, oraz czy resort skupi się na obserwacji skutków podjętych już działań. "Jedno i drugie" - odpowiedziała. "Jeżeli chodzi o uszczelnienie, to stawiamy w dużej mierze na analitykę" - przyznała.

Dodała, że MF przygotowuje też kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy. "Teraz pracujemy nad projektem, jeśli chodzi o doszczelnienie systemu podatku paliwowego" - poinformowała Czerwińska. Wyjaśniła, że dotyczy on instalowania specjalnych sond montowanych w zbiornikach stacji paliwowych. Dzięki temu domknięty zostanie system monitoringu obrotu paliwami.

"Ten projekt pojawi się w stosunkowo krótkim czasie" - zaznaczyła.

Pytana o przewidywane propozycje ułatwień dla podatników wskazała na zmianę dotyczące deklaracji VAT. "Skoro już zbieramy deklaracje elektroniczne dotyczące VAT (JPK_VAT), to chcemy odejść od deklaracji VAT-owskich. Od 1 stycznia przyszłego roku chcemy zlikwidować deklaracje VAT-owskie" - mówiła. "Na razie jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej propozycji, czyli zastąpienia niejako tej deklaracji JPK-iem" - dodała.

Powiedziała ponadto, że resort finansów pracuje z komisją kodyfikacyjną nad nową Ordynacją podatkową, "żeby była chudsza, żeby była bardziej przejrzysta, wyszła na przeciw postulatom, o których premier Morawiecki często wspomina, czyli przyjazności dla podatnika". "A przyjazność nie polega tylko na tym, że likwidujemy podatek, ale że system jest transparenty (...), że jest smart, że podatnik szybko otrzymuje informacje, że jesteśmy z nim w kontakcie online" - tłumaczyła.

Odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się te prace, zwróciła uwagę, że nowa Ordynacja podatkowa to olbrzymia regulacja prawna. "Nie spieszymy się (...) ona musi być dobrze zrobiona (...) Do końca tego roku może mogłaby trafić pod obrady parlamentu" - poinformowała.

Zaznaczyła, że - jej zdaniem - nie ma jednak szans, by nowa Ordynacja podatkowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Źródło: PAP

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK