do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.01.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Od kiedy Rejestr Należności Publicznoprawnych

Nowelizacja przesuwająca – na wniosek resortu finansów - o pół roku termin utworzenia Rejestru Należności Publicznoprawnych cały czas czeka na wejście w życie. Obowiązują więc nadal zapisy tzw. pakietu wierzycielskiego, który przewiduje powstanie rejestru 1 stycznia br.

Uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji, przesuwającej o pół roku powstanie rejestru, nie ma na publikowanej przez Kancelarię Prezydenta RP liście ustaw podpisanych przez prezydenta.

Zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP Arkadiusz Pączka RP stwierdził, że utworzenie rejestru jest istotne dla przedsiębiorstw i było pozytywnie oceniane przez biznes, niemniej firmy zdążyły się przyzwyczaić, że rejestr ten powstanie dopiero 1 lipca 2018 r.

– Na pewno z punktu widzenia stabilności prawa i legislacji do takiej sytuacji nie powinno dojść. Nowelizacja powinna być opublikowana co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem, a nie po czasie – zaznaczył Pączka.

Z punktu widzenia przedsiębiorstw na początku roku jest wiele ważniejszych zmian, niż utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, na przykład wynikających z nowych przepisów podatkowych, czy składkowych – zauważył Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. Jego zdaniem nowelizacja przesuwająca utworzenie rejestru zapewne wkrótce zostanie opublikowana i zacznie obowiązywać.

Źródło: Pracodawcy RP

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK