do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 13.12.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Dostęp do informacji podatkowych o kontrahentach

25 grudnia 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowelizacja wyłączyła obowiązek zachowania tajemnicy skarbowej wobec udostępnianych podatnikom informacji o ich kontrahentach (art. 293 § 3 O.p.).

Podatnicy będą zatem mogli dowiedzieć się, czy kontrahent wywiązuje się prawidłowo ze swoich obowiązków względem fiskusa, a dzięki tej informacji podatnicy będą mogli ocenić, czy jest to kontrahent uczciwy i wiarygodny, czy też nie.

Podatnik będzie mógł uzyskać te informacje w sposób niesformalizowany albo w formie sformalizowanej - w postaci zaświadczenia z urzędu skarbowego. W zaświadczeniu organ podatkowy będzie miał obowiązek wskazać, czy kontrahent podatnika składa deklaracje podatkowe, wywiązuje się z obowiązku ujawniania w deklaracjach wszystkich zdarzeń gospodarczych, zalega z zapłatą podatków.

Ustawodawca zdecydował się także na uzupełnienie katalogu przykładowych dowodów dopuszczalnych w postępowaniu podatkowym (art. 181 O.p.). Zdecydował się na wyraźne wskazanie, iż dowodem w postępowaniu podatkowym są dokumenty zgromadzone przez Krajową Administrację Skarbową w ramach czynności analitycznych. Oznacza to, że analizy sporządzane przez KAS mogą obecnie bez przeszkód stanowić dowód w postępowaniu podatkowym, co w przeciwnym razie mogło być negowane przez podatników.

Oprac. Ewa Sławińska

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach


Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK