do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.08.2018
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Ujednolicenie podatków od infrastruktury liniowej

Prezydent podpisał ustawę, ujednolicającą zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiega infrastruktura liniowa. Chodzi o grunty, przez które przebiega infrastruktura liniowa służąca do przesyłania płynów, pary, gazów, energii elektrycznej oraz do telekomunikacji. Od 1 stycznia przyszłego roku umieszczenie na gruntach rolnych czy leśnych takiej infrastruktury nie będzie wpływać na sposób ich opodatkowania.

Do tej pory nie było przepisów regulujących wprost zasadę opodatkowania tych gruntów, w związku z czym dochodziło do sytuacji, gdy w sąsiednich gminach takie same grunty mogły zostać opodatkowane inną stawką podatku, w zależności od przyjętej przez gminę interpretacji prawa. W niektórych gminach grunty, na których znalazła się taka infrastruktura, były "neutrale podatkowo", a w innych - były uznawane za zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, co wiąże się z naliczeniem najwyższej stawki podatku od nieruchomości.

W związku z tym dochodziło do licznych sporów między podatnikami - właścicielami infrastruktury liniowej a organami podatkowymi. W ostatnich latach problem ten był szczególnie widoczny w przypadku gruntów będących w zarządzie Lasów Państwowych, na których znajdują się linie energetyczne.

Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w 2017 r. nie więcej niż 5 proc. gruntów pod liniami energetycznymi na terenach Lasów Państwowych było opodatkowanych najwyższą stawką, ale w tym roku taka stawka może dotyczyć już 40 proc. gruntów pod liniami. Według ME, koszty wyższego podatku mogły być przeniesione na przedsiębiorstwa energetyczne, a to z kolei mogłoby prowadzić do wzrostu cen energii i innych usług.

W myśl nowych przepisów korzystanie z gruntów, na których jest infrastruktura liniowa, przez przedsiębiorcę, który nie jest ich właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem, nie oznacza zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast, gdy na takich terenach prowadzona jest działalność gospodarcza (fabryka, parking czy wyrobisko), wtedy od tych gruntów będzie pobierana najwyższa stawka podatku od nieruchomości.

Źródło: samorzad.pap.pl

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK