Kiedy i jakie zmiany w ordynacji wyborczej?
Zmiany w ordynacji wyborczej powinny nastąpić w kilku obszarach, a na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej - mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Według niego konieczne jest również zwiększenie transparentności działania komisji obwodowych.
Marszałek pytany był m.in. kiedy można spodziewać się zmian w ordynacji wyborczej.
"Powinny one nastąpić w dwóch obszarach, a już na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej. Tak, by nie powtórzyła się sytuacja z 2014 r., że w wyborach do sejmików wojewódzkich kilka milionów głosów okazało się nieważnych. Liczne obawy i wątpliwości co do działania poszczególnych członków komisji obwodowych w gminach, również wskazują na konieczność zwiększenia transparentności działań tych komisji oraz wprowadzenia lepszej formy przechowywania kart z oddanymi głosami" - odpowiedział Kuchciński. Dodał, że w najbliższych tygodniach ta kwestia powinna zostać uregulowana.
"Osobną sprawą jest zmiana obszaru okręgów wyborczych. Dysponuję pismami PKW wskazującymi, że w kilku przypadkach mamy do czynienia ze zmianą liczby ludności, a więc zachwianiem obowiązującej proporcjonalności: stosunku liczby mandatów do liczby wyborców" - zaznaczył Kuchciński.
Złożony w połowie listopada projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym zakłada wprowadzenie:
Pomysłodawcy chcą, by 7 na 9 członków PKW wybierał Sejm. Obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.
RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.