do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 20.11.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Kiedy i jakie zmiany w ordynacji wyborczej?

Zmiany w ordynacji wyborczej powinny nastąpić w kilku obszarach, a na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej - mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Według niego konieczne jest również zwiększenie transparentności działania komisji obwodowych.

Marszałek pytany był m.in. kiedy można spodziewać się zmian w ordynacji wyborczej.

"Powinny one nastąpić w dwóch obszarach, a już na pewno w kwestiach dotyczących pracy Państwowej Komisji Wyborczej. Tak, by nie powtórzyła się sytuacja z 2014 r., że w wyborach do sejmików wojewódzkich kilka milionów głosów okazało się nieważnych. Liczne obawy i wątpliwości co do działania poszczególnych członków komisji obwodowych w gminach, również wskazują na konieczność zwiększenia transparentności działań tych komisji oraz wprowadzenia lepszej formy przechowywania kart z oddanymi głosami" - odpowiedział Kuchciński. Dodał, że w najbliższych tygodniach ta kwestia powinna zostać uregulowana.

"Osobną sprawą jest zmiana obszaru okręgów wyborczych. Dysponuję pismami PKW wskazującymi, że w kilku przypadkach mamy do czynienia ze zmianą liczby ludności, a więc zachwianiem obowiązującej proporcjonalności: stosunku liczby mandatów do liczby wyborców" - zaznaczył Kuchciński.

Złożony w połowie listopada projekt zmian m.in. w Kodeksie wyborczym zakłada wprowadzenie:

  • dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
  • likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin,
  • zmniejszenia liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw.
  • reformy Państwowej Komisji Wyborczej.

Pomysłodawcy chcą, by 7 na 9 członków PKW wybierał Sejm. Obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.

Źródło: PAP

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK