do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 18.10.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

W 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE

Zakończyły się unijne testy zgodności Węzła Transgranicznego. Dzięki temu rozwiązaniu już w 2018 roku polscy obywatele będą mogli logować się swoim krajowym loginem i hasłem do e-usług udostępnianych przez portale administracji innych krajów Unii Europejskiej. Polska jest dziesiątym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE.

Możliwość potwierdzania tożsamości we wszystkich udostępnianych obecnie przez polskie urzędy e-usługach zapewnić ma Węzeł Krajowy. Chodzi o portale takie jak: Emp@tia, PUE ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, czy serwisy z usługami prowadzone przez samorządy.

Węzeł Krajowy to system, który łączy te portale umożliwiając logowanie się do każdego z nich przy pomocy jednego, wybranego indywidualnie loginu i hasła. Bez różnicy, czy ktoś woli logować się przez swój Profil Zaufany, czy system własnego banku – jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich portali publicznych. Obecnie trwa pilotaż systemu.

Pomyślnie zakończyły się natomiast testy Węzła Transgranicznego, który umożliwi integrację Węzła Krajowego z węzłami pozostałych krajów członkowskich. Dzięki niemu Polak będzie mógł załatwić sprawy urzędowe w innym kraju Unii Europejskiej, nie opuszczając terytorium Polski, a nawet własnego domu. Jeden uniwersalny sposób logowania do portali publicznych państw Unii Europejskiej ma zostać udostępniony we wrześniu 2018 roku.

Testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Mają potwierdzić zgodność systemu państwa członkowskiego z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy były prowadzone od połowy września br. w PIB NASK, powołanym przez Ministra Cyfryzacji na Operatora Węzła Transgranicznego. Polska jest 10-tym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE. Pomyślny rezultat testów umożliwia rozpoczęcie integracji z krajami członkowskimi.

Budowa Węzła Transgranicznego jest kolejnym projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamości realizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Instytut Maszyn Matematycznych. System zbudowany został na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK