do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 25.09.2017
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiany w zasadach zatrudniania skazanych

Od 2 września 2017 r. obowiązują zmiany w zasadach zatrudniania skazanych. Minister Sprawiedliwości dostosował dotychczasowe przepisy określające zasady zatrudniania skazanych do nowego, rozszerzonego katalogu instytucji, na rzecz których może być świadczona przez nich praca (określonego w art. 123a Kodeksu karnego wykonawczego).

Obecnie te instytucje to:

  • samorząd terytorialny,
  • podmioty, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim,
  • państwowe albo samorządowe jednostki organizacyjne.
  • spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu bądź województwa.

Doprecyzowano, że skierowanie skazanego do zatrudnienia nieodpłatnego następuje na podstawie umowy o zatrudnienie nieodpłatne skazanych przy pracach na cele społeczne zawartej przez dyrektora zakładu karnego z podmiotem wyznaczonym przez właściwy organ gminy.

Jednocześnie określono, że skazanemu po roku nieprzerwanej pracy przysługuje zwolnienie od pracy adekwatne do formy zatrudnienia w dniu, w którym nabył uprawnienia do zwolnienia od pracy. Zaświadczenie dotyczące okresów zatrudnienia nieodpłatnego wydaje się na wniosek skazanego. Natomiast wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu odpłatnym pozostaje obligatoryjne.

Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 31 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych – Dz.U. z 1 września 2017 r. poz. 1675

oprac. Anna Seroczyńska

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK