do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2016
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Jednolity plik kontrolny 2017

Jednostki samorządu terytorialnego w 2017 r. będą musiały wysyłać do Ministerstwa Finansów ewidencję VAT w tzw. formacie JPK_VAT. Obowiązek przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.

Obowiązek dotyczy tych jednostek, które:

  • prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (za program komputerowy MF uważa również program kalkulacyjny EXEL),
  • są czynnymi podatnikami VAT, nie korzystającymi ze zwolnienia (do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zobowiązani są tylko tacy podatnicy).

Obowiązek przesyłania ewidencji w formacie JPK_VAT, został wprowadzony już od rozliczenia za lipiec 2016 r. Dotyczy jednak tylko dużych podatników - czyli tych, którzy nie mogą być uznani za średnich, małych albo mikro przedsiębiorców według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

UWAGA! Mimo że jednostki sektora publicznego nie są przedsiębiorcami, to przy ustalaniu terminu, od którego wystąpi obowiązek wysyłania JPK_VAT, również posługują się kryteriami wielkości przyjętymi dla przedsiębiorców.

Dodatkowo, na podstawie rozporządzenia MF, "duzi" podatnicy z sektora finansów publicznych mogą złożyć JPK_VAT za okres lipiec-grudzień 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.

Średnie i małe jednostki sektora publicznego będą miały obowiązek składania JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. (pierwsze rozliczenie za styczeń nastąpi więc do 25 lutego 2017 r.)

"Mała jednostka" to taka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniała średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  2. osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro

"Średnia jednostka" to taka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniała średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  2. osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

W ramach TEMATU NA CZASIE: "Jednolity Plik Kontrolny 2017" proponujemy następujące opracowania:

Jednolity Plik Kontrolny - najważniejsze informacje >>

Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego >>

Jednolity plik kontrolny w samorządach >>

JPK od gmin: do 31 stycznia 2017 r. >>

Od kiedy JPK dla jednostek niebędących przedsiębiorcami >>

Bezpłatna aplikacja do składania JPK >>

Brak JPK - konsekwencje dla podatników >>

Czy SP ZOZ ma obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego >>


Pobierz:

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów dotycząca struktury JPK_VAT >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK