do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.11.2016
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Jednolity plik kontrolny 2017

Jednostki samorządu terytorialnego w 2017 r. będą musiały wysyłać do Ministerstwa Finansów ewidencję VAT w tzw. formacie JPK_VAT. Obowiązek przesyłania ewidencji VAT w formacie JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.

Obowiązek dotyczy tych jednostek, które:

  • prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (za program komputerowy MF uważa również program kalkulacyjny EXEL),
  • są czynnymi podatnikami VAT, nie korzystającymi ze zwolnienia (do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zobowiązani są tylko tacy podatnicy).

Obowiązek przesyłania ewidencji w formacie JPK_VAT, został wprowadzony już od rozliczenia za lipiec 2016 r. Dotyczy jednak tylko dużych podatników - czyli tych, którzy nie mogą być uznani za średnich, małych albo mikro przedsiębiorców według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

UWAGA! Mimo że jednostki sektora publicznego nie są przedsiębiorcami, to przy ustalaniu terminu, od którego wystąpi obowiązek wysyłania JPK_VAT, również posługują się kryteriami wielkości przyjętymi dla przedsiębiorców.

Dodatkowo, na podstawie rozporządzenia MF, "duzi" podatnicy z sektora finansów publicznych mogą złożyć JPK_VAT za okres lipiec-grudzień 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.

Średnie i małe jednostki sektora publicznego będą miały obowiązek składania JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. (pierwsze rozliczenie za styczeń nastąpi więc do 25 lutego 2017 r.)

"Mała jednostka" to taka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniała średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  2. osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro

"Średnia jednostka" to taka, która w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniała średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  2. osiągnęła roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jej bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

W ramach TEMATU NA CZASIE: "Jednolity Plik Kontrolny 2017" proponujemy następujące opracowania:

Jednolity Plik Kontrolny - najważniejsze informacje >>

Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego >>

Jednolity plik kontrolny w samorządach >>

JPK od gmin: do 31 stycznia 2017 r. >>

Od kiedy JPK dla jednostek niebędących przedsiębiorcami >>

Bezpłatna aplikacja do składania JPK >>

Brak JPK - konsekwencje dla podatników >>

Czy SP ZOZ ma obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego >>


Pobierz:

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów dotycząca struktury JPK_VAT >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK