do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 01.03.2016
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Trzy projekty ustawy o szkolnictwie

Konkurs na trzy zespoły ekspertów, które przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym ogłosił w poniedziałek minister nauki Jarosław Gowin. Każdy z zespołów na realizację projektu może otrzymać nawet 300 tys. zł.

"Obecna ustawa o szkolnictwie wyższym była już kilkakrotnie zmieniana. Jest w wielu miejscach nieczytelna, nie jest też dostosowana do potrzeb rynku pracy i ambicji polskich naukowców. Potrzebna jest więc nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Jednak praca nad nią wymaga głębokiego namysłu oraz szerokich debat wewnątrz środowiska akademickiego i między środowiskiem akademickim a ministerstwem" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie wiceminister i minister nauki Jarosław Gowin.

Konkurs na projekt ustawy o szkolnictwie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się na nowatorską - jak podkreślił minister - formułę pracy nad nową ustawą. Punktem wyjścia do niej ma być ogłoszony konkurs, który wyłoni trzy zespoły ekspertów. Zespoły te, na podstawie ramowych założeń wskazanych przez resort nauki, przygotują trzy konkurencyjne koncepcje szczegółowych założeń do ustawy. "Wskażą też najważniejsze rozstrzygnięcia dotyczące modelu szkolnictwa wyższego" - wyjaśnił Gowin.

Zespoły będą wyłonione ze środowiska akademickiego. "Tym razem - inaczej niż w poprzednich kadencjach - przepisy o szkolnictwie wyższym będą przygotowywane nie przez firmy badawcze, tylko przez przedstawicieli środowiska akademickiego" - zapowiedział minister nauki. Każdy z zespołów na zrealizowanie projektu otrzyma grant sięgający 300 tys. zł. Zespoły ekspertów powinny być afiliowane albo przy uczelniach, instytutach badawczych, albo instytutach Polskiej Akademii Nauk.

Jak opisywał minister nauki, zespoły będą miały teraz dwa miesiące na przygotowanie wniosków. Następnie w ciągu 2-3 tygodni oceni je specjalna komisja powołana przy MNiSW. Od 1 czerwca poszczególne zespoły będą mogły już mogły rozpocząć pracę na swoimi projektami. "Bardzo ważnym elementem konkursu będzie obowiązek przeprowadzenia - przez wszystkie trzy zespoły - konsultacji w ramach środowiska akademickiego" - powiedział Gowin. "Chodzi nam nie tylko o to, aby otrzymać trzy konkurencyjne projekty, choć to jest oczywiście duża wartość. Chodzi nam też o zainicjowanie oddolnej debaty środowiska akademickiego na temat tego, jak powinny wyglądać polskie uczelnie czy instytuty naukowe" - zaznaczył.

Prace nad projektami zostaną zamknięte pod koniec lutego 2017 r. "Mamy zatem rok na prace. Jestem przekonany, że dzięki takiemu trybowi uda się wypracować zdecydowanie lepszy, bardziej adekwatny do potrzeb polskich studentów, polskiej nauki, kształt tej ustawy, niż gdyby pisana była przez samego ministra, przez urzędników ministerialnych" - ocenił minister nauki.

Rozstrzygnięcie konkursu

Zapowiedział, że gremium rozstrzygające wyniki konkursu będzie się składało m.in. z "przedstawicieli tego najbardziej dostojnego pokolenia polskiej nauki". "To będą ludzie wskazani m.in. przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W skład tej komisji wejdzie także co najmniej jedna osoba wyłoniona ze środowiska przedsiębiorców" - powiedział Gowin.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Przeczytaj też:

Nowelizacja Karty Nauczyciela przyjęta przez rząd >>

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego - konsultacje >>

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł