do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 11.01.2016
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

Zmiany w metodach badania trzeźwości pracowników

Od 5 stycznia 2016 r. obowiązują zmiany w metodach badań pracowników na zawartość alkoholu w organizmie.

Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mogą żądać przeprowadzenia badania stanu trzeźwości pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.

Badanie przeprowadza wówczas uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, a zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.

W rozporządzeniu Minister Zdrowia wskazał, że badania stanu trzeźwości obejmują badanie wydychanego powietrza lub badanie krwi (pominięto metodę polegającą na badaniu moczu).

Za miarodajne będzie uznawane wyłącznie badanie przeprowadzone przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu (zrezygnowano z badania wydychanego powietrza za pomocą probierza trzeźwości).

Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2015 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. z 2015 r. poz. 2153).

oprac. Anna Seroczyńska

Polecamy także:

Czy można zwolnić dyscyplinarnie nietrzeźwego pracownika objętego terapią odwykową >>

Pracownik pod wpływem alkoholu lub narkotyków w pracy – postępowanie pracodawcy >>

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami + Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.

Publikacja „Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami” zawiera treść ustawy oraz praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian. Stan prawny publikacji został zaktualizowany na dzień 1 sierpnia 2018 r. w załączonym e-booku „Zmiany w Kodeksie pracy w 2018 r.”.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK