do góry
Pobieranie danych...
zamknij
 
data dodania: 09.04.2014
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

MF wyjaśnia, kiedy złożyć VAT-26

Resort finansów wytłumaczył w broszurze informacyjnej, co rozumieć przez poniesienie pierwszego wydatku. To ważne dla podatników, którzy chcą odliczać 100% VAT zawartego w cenie samochodu (nieprzekraczającego 3,5 tony) i wydatkach eksploatacyjnych.

Z nowych przepisów wynika, że na zawiadomienie urzędu jest tylko siedem dni od pierwszego zakupu związanego z autem. Ministerstwo wyjaśnia, że przez poniesienie wydatku należy rozumieć wpłatę zaliczki lub nabycie, w zależności od tego, która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

Jeśli podatnik 30 kwietnia wpłacił 100% zaliczki na samochód, natomiast fakturę otrzymał 6 maja, to – jak wyjaśnia resort – informacja (VAT-26) powinna zostać złożona najpóźniej do 7 maja.

Ściągnij aktywny druk informacji VAT-26 »

Inny przykład: podatnik kupił opony 7 kwietnia 2014 r. i tego dnia otrzymał fakturę. Zapłacił za nie 10 kwietnia. W takiej sytuacji powinien złożyć informację najpóźniej do 14 kwietnia. Nie ma tu znaczenia data otrzymania faktury ani zapłaty.

Na INFORRB polecamy artykuł: Nowe zasady odliczeń od wydatków związanych z samochodami »

Siedmiodniowy termin na zgłoszenie dotyczy również sytuacji, gdy podatnik zmienia sposób wykorzystywania pojazdu z mieszanego (przy którym przysługuje mu 50-proc. odliczenie) na wyłącznie do działalności gospodarczej (z odliczeniem 100%).

Przykład: podatnik chce zmienić sposób użytkowania auta od 10 kwietnia. Tego dnia zapisze w firmowej dokumentacji, że pojazd nie może być wykorzystywany do użytku prywatnego i zacznie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Jeżeli 11 kwietnia poniesie pierwszy po zmianie wydatek związany z tym samochodem (np. kupi paliwo), to informację powinien złożyć najpóźniej do 18 kwietnia.

Broszurę MF można ściągnąć tutaj »

Agnieszka Pokojska

RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Publikacja pozwoli zapoznać się oraz jak najszybciej wdrożyć nową regulację w swojej działalności. Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera: tabelaryczne zestawienie, wyjaśnienia i komentarze ekspertów.

Kup już za: 99.00 zł