do góry
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.04.2014
codzienne aktualności na pulpicie - pobierz bezpłatną aplikację
 

MdM nabiera rozpędu

Ponad 2,6 tys. umów kredytowych i 58,6 mln zł dofinansowania – to dotychczasowy bilans rządowego programu. Od stycznia 2014 roku kupujący swoje pierwsze mieszkanie mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego.

Mieszkanie dla Młodych (MdM) to rządowy program wsparcia osób w wieku do 35 lat w kupnie pierwszego, nowego mieszkania. Polega on na dofinansowaniu z budżetu państwa wkładu własnego. Chodzi o 10 proc. wartości nieruchomości. Na dodatkowe 5 proc. mogą liczyć pary posiadające dziecko. A na kolejnych 5 proc., jeśli w ciągu 5 lat po zakupie mieszkania urodzi się 3. bądź kolejne dziecko. Osoby, które rozpoczną budowę pierwszego własnego mieszkania mogą na nowych zasadach skorzystać także z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Przeczytaj też: Mechanizmy zapobiegania i wykrywania defraudacji środków pieniężnych z kas i rachunków bankowych »

Pierwsi już skorzystali

Do 10 kwietnia 2014 r. zawartych zostało 2630 umów kredytowych ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych. Aż 2601 z nich dotyczyła zakupu mieszkań, a 29 – domu jednorodzinnego. Łączne ich dofinansowanie wynosi 58,6 mln zł. Najwięcej umów kredytowych dzięki programowi MdM zawarto w województwie pomorskim (448 umowy).

MdM nabiera rozpędu

Wzrosła liczba banków, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i biorą udział w programie. Na początku były to 2 banki, teraz jest ich 9.
Wartość udzielonych kredytów sięgnęła kwoty 459,7 mln zł. Ogólny koszt inwestycji, na które zawarto umowy kredytowe, to ponad 589 mln zł.

Zostało prawie 75% funduszy

Łącznie w programie za pośrednictwem banków kredytujących do BGK złożono 4899 wniosków na kwotę dofinansowania ponad 110 mln zł. Aż 4261 wniosków przewiduje wypłatę dofinansowania w 2014 r. na łączną kwotę 95,4 mln zł. Oznacza to, że przewidziany w ustawie budżetowej limit na realizację programu w bieżącym roku (600 mln zł) został dotychczas wykorzystany w 15,9 proc.

Źródło: Kancelaria Premiera

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem

W dniu 12 stycznia 2018 r. opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Główne zmiany wprowadzone względem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. wynikają z: potrzeby doprecyzowania przepisów i rozszerzenia danych sprawozdawczych przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, likwidacji sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK