do góry
Pobieranie danych...
zamknij
Powrót do menu głównego
  • Jak dokonać wyrównania zasiłku macierzyńskiego przy zatrudnieniu u dwóch pracodawców

    Porada aktualna | data dodania: 22.02.2017

    Który płatnik powinien dokonać wyrównania zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzinnego w przypadku zatrudnienia pracownicy w dwóch zakładach pracy?

  • Czy fakt, że pracownik ma prawo do emerytury to wystarczający powód do wypowiedzenia mu umowy o pracę

    Porada aktualna | data dodania: 22.02.2017

    Planujemy restrukturyzację. Będziemy musieli zwolnić kilku pracowników. Mamy kilka osób, które mają już prawo do emerytury, ale dalej u nas pracują. Czy możemy ich zwolnić w pierwszej kolejności, podając jako powód właśnie to, że mogą już przejść na emeryturę?

  • Jak zmienić warunki pracy i płacy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną

    Porada aktualna | data dodania: 22.02.2017

    Zatrudniamy pracownika objętego ochroną przedemerytalną (ma tylko 2 lata do emerytury). Chcemy skierować go do innej pracy i zmienić mu wynagrodzenie. Jak to zrobić, skoro nie wolno nam stosować wypowiedzenia zmieniającego?

  • Pozostawanie w konkubinacie a prawo do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

    Porada aktualna | data dodania: 22.02.2017

    Czy pozostawanie rodzica w konkubinacie pozbawia statusu osoby samotnie wychowującej dziecko?

  • Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

    Porada aktualna | data dodania: 26.01.2017

    Czy zatrudnienie pracownicy w ramach dwóch umów o pracę zobowiązuje ją do korzystania ze świadczeń rodzicielskich równolegle z każdego angażu? Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej z umów?

  • Jakie świadczenie przysługuje choremu pracownikowi na przełomie roku

    Porada aktualna | data dodania: 16.01.2017

    Ustalenie kwoty do wypłaty dla pracownika, który zachorował jeszcze w 2016 r. i 1 stycznia 2017 r. jest nadal chory, może być problematyczne. Pracodawcy często zastanawiają się, kiedy wypłacać wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy zasiłek oraz w jakiej wysokości wypłacać świadczenia pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie, które z początkiem roku zostało podwyższone. W artykule przedstawiamy obowiązujące w tym zakresie reguły.

  • Jak ustalić liczbę ubezpieczonych w celu określenia prawa płatnika do wypłaty zasiłków

    Porada aktualna | data dodania: 05.12.2016

    Na dzień 30 listopada 2016 r. zatrudniamy w sumie 20 pracowników (18,75 etatu): 17 na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony oraz 3 osoby na umowy o pracę na czas określony – jedna do 30 listopada 2016 r., a dwie do 31 grudnia 2016 r. Z osobą zatrudnioną do 30 listopada nie przedłużymy umowy, natomiast dwie pozostałe umowy terminowe zostaną przekształcone w umowy na czas nieokreślony. Dodatkowo jedna z naszych pracownic odejdzie na emeryturę z dniem 30 listopada 2016 r. Czy w 2017 r. będziemy mieli obowiązek ustalania i wypłacania zasiłków dla naszych pracowników?

  • W jakim paragrafie ująć wydatek wynikający z zapłaty za Sporal A

    Porada aktualna | data dodania: 20.10.2016

    W którym paragrafie należy ująć wydatki wynikające z zapłaty za Sporal A (Sporal A służy do biologicznej kontroli procesu sterylizacji, przeprowadzanej w autoklawie znajdującym się w ambulatorium jednostki)? Czy wydatek należy ująć w § 423, czy w § 421?

  • SP ZOZ a centralizacja VAT

    Porada aktualna | data dodania: 20.10.2016

    Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gminny ośrodek zdrowia jest objęty centralizacją VAT i podlega ustawie z 5 września 2016 r.?

  • Niedopłata składek na ubezpieczenie zdrowotne – błędnie naliczona składka

    Porada aktualna | data dodania: 06.10.2016

    W listopadzie 2015 r. błędnie obliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Błąd wykryto w lipcu 2016 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku dochodowego. W jaki sposób zaksięgować niedopłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz nadpłatę podatku dochodowego? Jakich rozliczeń dokonać z ZUS, urzędem skarbowym, a jakich z pracownikiem?

  • Jaki okres wstecz może obejmować korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS

    Porada aktualna | data dodania: 03.10.2016

    Otrzymałam pismo informujące, że powinnam dokonać korekty dokumentów ZUS za listopad 2007 r. Za jaki okres wstecz, według przepisów prawa, ZUS może żądać sporządzenia korekt dokumentów?

  • Emerytura a prawo do zasiłku stałego

    Porada aktualna | data dodania: 09.09.2016

    Klientka jest osobą samotnie gospodarującą, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jej dochodem jest emerytura w wysokości 592,84 zł. Czy osobie uprawnionej do emerytury przyznać zasiłek stały – oczywiście w kwocie do wyrównania kryterium dochodowego dla osoby samotnej?

  • Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za dzień pracy, za który otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu choroby

    Porada aktualna | data dodania: 31.08.2016

    Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (okres zwolnienia wskazany na zaświadczeniu: 1–3 czerwca 2016 r.). Pracownik złożył jednak pisemne oświadczenie, w którym informuje, że 1 czerwca 2016 r. wykonywał obowiązki służbowe, a do szpitala zgłosił się już po godzinach pracy. Prosi tym samym, aby za dzień 1 czerwca 2016 r. pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie, a nie zasiłek chorobowy. Co jest wiążące dla pracodawcy przy naliczeniu i wypłacie zasiłku chorobowego – termin wskazany w zaświadczeniu ZUS ZLA czy oświadczenie/deklaracja pracownika?

  • Kiedy dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego przysługuje na drugie i kolejne dziecko

    Porada aktualna | data dodania: 31.08.2016

    Prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego jest uzależnione od posiadania prawa do zasiłku rodzinnego na określone dziecko. Dodatek ten należy się uprawnionemu także na drugie dziecko urodzone podczas jednego porodu, jeśli na każde z tych dzieci przysługuje zasiłek rodzinny.

  • Czy SP ZOZ ma obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego

    Porada aktualna | data dodania: 03.08.2016

    Czy samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SP ZOZ), niebędący przedsiębiorcą, musi od 1 lipca 2016 r. przekazywać dane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organów podatkowych oraz co miesiąc przekazywać dane wynikające z ewidencji VAT?

  • Czy wystawić PIT-8C po umorzeniu nienależnych świadczeń z funduszu alimentacyjnego i świadczeń rodzinnych

    Porada aktualna | data dodania: 03.08.2016

    Czy trzeba wystawić PIT-8C z powodu umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego? Czy obowiązują tu te same zasady co przy umorzeniu na podstawie ustawy o pomocy społecznej?

  • W jaki sposób jednostki budżetowe tej samej gminy mogą obciążać się poniesionymi wydatkami

    Porada aktualna | data dodania: 27.06.2016

    Ośrodek pomocy społecznej na podstawie uchwały rady miejskiej realizuje zadania z zakresu profilaktyki przeciwnarkotykowej, przeciwalkoholowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach tych zadań współpracuje z jednostkami oświatowymi. Czy ośrodek pomocy społecznej może podpisać umowę (porozumienie) z jednostkami oświatowymi tej samej gminy w taki sposób, aby jednostki oświatowe dokonywały zakupów na własny rachunek i obciążały ośrodek pomocy społecznej, np. notę księgową, za dokonane m.in.: zakupy, usługi, nagrody dla uczniów?

  • Jakie są zasady przyznawania świadczeń z ZFŚS pracującym emerytom

    Porada aktualna | data dodania: 13.06.2016

    Była główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej (szkoły) – od 1 stycznia 2016 r. jest emerytem. Uwzględniono ją w naliczeniu odpisu na ZFŚS na rok 2016 jako emeryta. Osoba ta od 2 maja 2016 r. podejmuje zatrudnienie w innej placówce oświatowej – przedszkolu na podstawie umowy na czas zastępstwa (kilka miesięcy). Zarówno szkoła, jak i przedszkole, gdzie będzie zatrudniona w ramach zastępstwa, prowadzą odrębny fundusz socjalny. Jak w tym przypadku należy ustosunkować się do należnych świadczeń z ZFŚS – czy powinny być to świadczenia z tytułu bycia emerytem, czy pracownikiem? Której placówki będzie emerytem po ustaniu stosunku pracy z tytułu umowy na czas zastępstwa?

  • Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika przechodzącego na emeryturę w trakcie miesiąca

    Porada aktualna do dnia 2016-12-31 | data dodania: 18.05.2016

    Pracownik złożył wniosek do wójta gminy o przejście na emeryturę z dniem 29 lipca 2016 r. Jak ustalić wynagrodzenie za lipiec, skoro faktycznie przepracuje obowiązujący go wymiar czasu pracy, bo dni 30 i 31 lipca są dniami wolnymi? Pracownik ma stałą miesięczną pensję brutto 4200 zł. Czy przysługuje mu wynagrodzenie w pełnej wysokości, czy inne, niższe?

  • Kiedy należy wyrównać wynagrodzenie wypłacone za czas choroby w związku z wypadkiem w drodze do pracy

    Porada aktualna | data dodania: 18.04.2016

    Proszę o wyjaśnienie kwestii dotyczącej wyrównania wypłaconego wynagrodzenia chorobowego z ubezpieczenia chorobowego naliczonego wskutek wypadku pracownika w drodze do pracy do innego pracodawcy.

  • Kiedy wynagrodzenie wypłacone z tytułu umowy zlecenia wlicza się do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

    Porada aktualna | data dodania: 06.04.2016

    Pracownica naszej jednostki, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wykonuje co miesiąc również pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz pracodawcy. W marcu 2016 r. zachorowała. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) należy wliczać wynagrodzenie uzyskane przez tę osobę z tytułu umów zlecenia, czy tylko z umowy o pracę? Czy z tytułu umów zlecenia należy naliczyć i wypłacić jej oddzielny zasiłek chorobowy?

  • Kiedy strażak ma prawo do nagrody rocznej

    Porada aktualna do dnia 2016-01-01 | data dodania: 08.03.2016

    Czy strażakowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, w związku z wypadkiem w służbie, w okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2015 r. należy się nagroda roczna?

  • W jakim terminie opłacić składki zdrowotne od wypłaconych świadczeń pielęgnacyjnych

    Porada aktualna do dnia 2016-12-31 | data dodania: 05.02.2016

    Samorządowa jednostka budżetowa (gminny ośrodek pomocy społecznej) realizująca zadania w zakresie pomocy społecznej opłaca składki zdrowotne za pracowników opieki socjalnej oraz za świadczeniobiorców. Czy składki zdrowotne od wypłaconych świadczeń pielęgnacyjnych należy zapłacić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym samym terminie jak zapłatę składek zdrowotnych za pracowników tej jednostki budżetowej, czy też przewidziane są inne terminy?

  • Jak rozliczyć wypłatę zasiłku chorobowego zleceniobiorcy

    Porada aktualna | data dodania: 25.01.2016

    Uczelnia zawierała umowy zlecenia z osobami fizycznymi nieprowadzącymi własnej działalności gospodarczej. Zleceniobiorcy byli objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W 2015 r. uczelnia wypłaciła zasiłki chorobowe z tytułu tych zleceń. Jak je rozliczyć?

  • Jakie opłaty i podatki ponosi właściciel sklepu monopolowego

    Porada aktualna | data dodania: 31.12.2015

    Z jakimi obciążeniami finansowymi dla gminy musi się liczyć przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który zamierza otworzyć sklep monopolowy?